A Velencei Biennálék történetében idén először a legjobb nemzeti pavilonnak járó Arany Oroszlán-díjat a Magyar Pavilon nyerte el Andreas Fogarasi Kultur und Freizeit (Kultúra és szabadidő) projektjével, Timár Katalin kurátor rendezésében.
A kiemelkedő nemzeti kiállításért járó Arany Oroszlánt egy olyan pavilon kapja, ahol az építészet és a kultúrtörténet segítségével elgondolkodtató és költői kapcsolatokat hoztak létre a tartalom, a képi nyelv és a kiállítás architektúrája közt. A zsűri elismerésre méltónak tartja a művész megközelítését is, amellyel a modernitást, illetve annak utópiáit és kudarcait vizsgálja közös történelmünk kontextusában.
A díjat ma 12 órakor az Arsenaléban, a Teatro alle Tese-ben Davide Croff, a Velencei Biennále elnöke és Robert Storr, az 52. Velencei Biennále igazgató főkurátora adta át dr. Petrányi Zsoltnak, a Magyar Pavilon nemzeti biztosának, Timár Katalin kurátornak és Andreas Fogarasinak. A Velencei Biennále öt kategóriában kiosztott Arany Oroszlán-díjait az 52. Velencei Biennále igazgató főkurátora, Robert Storr által felkért nemzetközi zsűri ítéli oda.
A 52. Velencei Biennále egyéb díjazottjai:
Malick Sidibé – Arany Oroszlán Életműdíj
León Ferrari – a központi kiállítás legjobb művészének járó Arany Oroszlán
Emily Jacir – a legjobb 40 év alatti művésznek járó Arany Oroszlán
Benjamin Buchloh – a kortárs művészet területén tevékenykedő kritikusnak vagy művészettörténésznek járó Arany Oroszlán
Nedko Solakov – Különdíj
Lithuanian Pavilion – Különdíj
A Biennálé történetében eddig négy magyar, illetve a magyar pavilonban kiállító művész kapott díjat: Ferenczy Károly (1905, Festészeti Arany Érem), László Fülöp (1907, Festészeti Arany Érem), Aba Novák Vilmos (1940, a Legjobb Külföldi Festőművész Díja), Joseph Kosuth (1993, a Biennále különdíja). A Magyar Pavilon most nyert először Arany Oroszlán-díjat.