Az ACAX – Nemzetközi Kortárs Képzőművészeti Iroda által szervezett előadást július 26-án, csütörtökön 19 órakor tartják az Impexben.
Andrzej Szczerski előadása a kortárs lengyel művészeti szcéna helyzetét mutatja be, különös tekintettel a lengyel állam kortárs művészetet támogató programjára, a Signs of the Time-ra és annak hatásaira. Az új kortárs múzeumok kérdése és a támogatási stratégiák körüli viták szintén szóba kerülnek, csakúgy, mint a krakkói Jagelló Egyetem Művészettörténeti Intézetének posztgraduális kurátorprogramja, mely célja a lengyel kurátori szcéna átalakítása. Az előadó végül néhány ismert lengyel művész munkáit és azok helyzetét elemzi mind a lengyel, mind a nemzetközi kontextus szempontjából. Az előadás nyelve angol.Dr. Andrzej Szczerski a krakkói Jagelló Egyetem Művészettörténeti Intézetének és Európai Tanulmányok Központjának tanára. A krakkói Jagelló Egyetem Művészettörténeti Intézet posztgraduális kurátorprogramjának alapítója és vezetője. 2003-ban frankfurti Goethe Egyetem (Hertie-Stiftung Gastdozentur), 2004-ben a skót School of Art History, University of St Andrews vendégtanára. 2005 óta a Malopolska Foundation Museum of Contemporary Art tanácsadója. A lengyel AICA tagja.
Érdeklődésének középpontjában a 20. századi közép-európai és a II. világháború utáni lengyel művészet, valamint a művészettörténet módszertana áll. Legújabb kutatásában a két világháború háború közötti kelet-európai modernizmust vizsgálja.
Doktori disszertációját a brit művészet 1900 körüli közép-európai recepciójáról írta.
1996-1999 között a CEEPUS (Central European Exchange Programme for University Studies) koordinátora Krakkóban, Pozsonyban és Budapesten. Számos konferencia és panel beszélgetés résztvevője és szervezője, többek között 1996-ban a „Painting and the object-art of Tadeusz Kantor”, 1997-ben a „Art in People”s Republic of Poland”, 2002-ben a „Methods of curatorial education: between art history and art practice” szervezője, mely utóbbi beszélgetés a „Polyphony of Voices. Contemporary curatorial strategies” című konferencia keretében került megrendezésre Krakkóban. 2003-ban a bécsi Leopold Múzeumban megrendezett „Der neue Staat. Zwischen Experiment und Repräsentation. Polnische Kunst 1918-1939” c. kiállítás társszervezője.
Szczerski számos díjban, ösztöndíjban és kutatói támogatásban részesült, többek között Nagy-Britanniában, Németországban, Ausztriában, Magyarországon, Szlovákiában és Olaszországban.