A VISA nemzetközi pénzügyi szolgáltató mindössze 150 ezer dollárért vett egy NFT-t, azaz non-fungible tokent, a CryptoPunk#7610 – számol be mások mellett az ArtnetNews és az Artnews. A szóban forgó digitális fájl, vagy mondjuk inkább így, adatállomány egy 24×24 pixeles kép, egy tízezres pixel-portré sorozat darabja, amelyet az egyik legelső NFT-projektnek tartanak. A VISA gyűjteményébe egy női punk portré került, amelynek mohikán frizurája és zöld szemhéjfestéke van – a tízezres sorozatban egybként összesen 3840 női figura található.

Az Artnews a cég egyik illetékesét idézi, aki szerint ez a vásárlás azt jelzi, hogy nyitottak a művészeti piac új, feljövőben levő szegmensei felé, és ebben a műben nem pusztán digitális portrét látnak, hanem a digitális műkereskedelem egy új megjelenési formáját. „Ez csak a kezdet” – jelzi a cég képviselője, azaz tovább szeretnének haladni ezen a gyűjtési, illetve műkereskedelmi területen.

A Coindesk arról is beszámol, hogy nem sokkal a VISA bejelentése után egy órán belül 90 másik CryptoPunk portré is elkelt a piacon, húszmillió dollár összértékben. Egyben emlékeztetnek arra is, hogy kilenc ritka CryptoPunk az első ezerből 77 millióért kelt el a Christie’s-nél idén májusban. A VISA augusztus 19-i vásárlása egyébként szinte berobbantotta a punk-portrék piacát, utánuk négy nappal 86 millió dollárral tetőzött a vásárlás, a portrénkénti átlagár 199 ezer dollár volt.
A CryptoPunk sorozatot 2017-ben adták ki az Ethereum blockchain-en, a Larva Labs nevű kéttagú szoftverfejlesztő csapat fejlesztésében, és ez volt az egyik első NFT-projekt. (Hogy mi is az NFT, arról itt írtunk bővebben.) A két tervezőt, Matt Hall-t és John Watkinsont olyan művek ihlették, mint a Blade Runner és a Johnny Mnemonic című filmek, illetve William Gibson Neurománc (Neuromancer) című regénye, amely a cyberpunk irodalom alapműve. A punk-portrékat, amelyek között nincs két azonos, egy algoritmus tervezte, és kitalálóik eredetileg ingyenesen tették hozzáféhetővé őket. Ezer portré a tízezerből itt látható, további információk a sorozatról, a CryptoPunk kereskedésről a Larva Labs weboldalán, itt.