A Néprajzi Múzeum 2022-ben új helyet kap a Városliget kapujában, az intézmény ekkor ünnepli alapításának 150. évfordulóját is. A Néprajzi közleménye szerint a múzeum „úgy léphet át történetének egyik legfontosabb korszakhatárán, hogy egyúttal gazdag múltjára visszatekinthet. A megújulást, a jelenkorral való szimbiózist, a múlt örökségének vibrálóan színes rétegeit egyszerre tükrözi az intézmény most megújult arculata.”
A Néprajzi egy eredménytelenül zárult arculati- és logópályázati forduló után eddig szokatlan megoldást választott: mivel a pályázati folyamatban több olyan tervező is a látóterébe került, akikkel szívesen együtt dolgozott volna, végül öt alkotót kért fel közös munkára. A DE_FORM Stúdióból ismert Demeczky Nóra és Déri Enikő, az Explicit Stúdióból érkező Kátay Hunor, Kovács Szilárd és Németh Sebestyén vállalták, hogy részt vesznek a folyamatos párbeszéden alapuló alkotófolyamatban.
A múzeum új arculati elemeit bemutató közlemény kifejti, hogy az imázs kialakításánál a cél a néprajz kulturális sokszínűségéhez illeszthető, az intézmény magyar és nemzetközi tárgygyűjteményének szerteágazó motívumvilágára reflektáló vizuális identitás megalkotása volt, amely nemzetközi szinten is értelmezhető és megállja a helyét. Valamint természetesen a jelen és a jövő digitális környezetében is jól alkalmazható.
Az embléma mintarendszere a négy égtáj irányaiból olvad össze egy vizuális jellé, ezzel utalva a változatos, minden földrészt magába foglaló gyűjteményre és a múzeum nyitottságára. Az embléma reflektál az intézmény múltbeli arculatára is, ez esetben azonban három különböző jelből egy összetett jel született – áll a leírásban. Az intézmény alaparculata monokróm módon fekete-fehérben, illetve az embléma szintjén a piros színnel kiegészítve használható. A különböző kommunikációs felületeken pedig már egy összetettebb, a néprajz színvilágához köthető skála áll rendelkezésre.
Hogy mi várható idén tavasszal, arra is kitér a múzeum közleménye. 2022 tavaszán az új épülettel egyszerre nyílik meg a Megérkeztünk című időszaki kiállítás – ennek létrehozási folyamatáról az artportal podcastjában is szó volt, itt.
Ezzel egyidőben nyílik a MÉTA elnevezésű interaktív, 500 négyzetmétert meghaladó alapterületű múzeumpedagógiai és ismeretátadási egység, valamint az 500 négyzetméteres ZOOM nevű tér is, ahol a gyűjtemények értelmezése helyett elsősorban a látvány kap hangsúlyos szerepet.
Az új épületben folyamatosan ingyenesen lesz látogatható a főlépcső két oldalán 40-40 méter hosszan és több méteres magasságban 3000 műtárgyat felvonultató grandiózus Kerámiatér is. Ahogyan a ZOOM, ez utóbbi is állandó kiállítási egységként nyílik meg. Majd jön az ifjúsági kiállítás és a gyűjteményi állandó tárlat is, valamint a múzeumi könyvtár és az archívum megnyitása. Az archívumi filmgyűjtemény megismerhetőségét szolgálja majd a kiállításokhoz közel kialakított moziterem. Start tehát tavasszal, új épületben, új arculattal.






A képek forrása: Néprajzi Múzeum